Anima mundi

Modrý pták Maurice Maeterlincka jest snem o uskutečnění lidské touhy za poznáním podstaty života a věčnosti.

Člověk může kouzlem proniknout k podstatě věcí a věčnosti, objevit tajemství tajemství ducha přírody, tajemství existence minulosti a budoucnosti současně s přítomností kdesi v transcendentnu.

Jan van Ruusbroec (Ruysbroeck), Ralph Waldo Emerson, Novalis → tři mystické prameny Maurice Maeterlincka, vedle děl Porfyria a Plótína.

„Půlnoční slunce vévodí nad zbouřeným mořem, kde psychologie lidská mísí se s psychologií božskou“ (z předmluvy k Ruysbroeckovi).

Maurice Maeterlinck „… se dovolává slov Porfyriových, že věcem nadrozumovým lépe je rozuměti ve stavu nedostatku myšlenky než spekulací.“

„Jediný Plótínos nám může býti vůdcem na těchto »nehostinných křižovatkách« a ukázati nám cestu k těm »tajemným ohnivým ostrovům a Islandům abstrakce a lásky«. On je poslední »hrází, z níž můžeme poněkud rozeznávat vlny a obzor tohoto temného moře.«“

VLNY    x   MOŘE

  rozlišené   nerozlišené

„Množství vět plove téměř jako »průsvitné kry po bezbarvém moři mlčení, ale existují; oddělily se od vod, a to stačí.“ (Podobně mlčení a řeč. Nerozlišené a rozlišené. Logos (Fiat lux) a Chaos (tohu-va-bohu).

Maurice Maeterlinck povyšuje mysticismus na psychologii nadpřirozena.

 


ad Animismus:

James G. Fraser: Zlatá ratolest. Odeon, Praha 1977.

Robert Fludd (1574-1637): Utriusque cosmi maioris scilicet et minoris. London.