Zelený čtvrtek

Tizian: Poslední večeře Páně

Zelený čtvrtek, lat. feria quinta hebdomodae sanctae, je podle křesťanské tradice pátý den Svatého týdne, počítáno od Květné neděle včetně, a předvečer velikonočního tridua. Křesťané všech denominací si připomínají poslední večeři Ježíše Krista s dvanácti učedníky a ustanovení eucharistie. Přívlastek zelený vznikl podle některých teorií v němčině zkomolením původního názvu Greindonnerstag (»lkavý čtvrtek«) na Gründonnerstag (»zelený čtvrtek«).

V římskokatolické církvi se dopolední mše (missa chrismatis) slaví pouze v katedrálách. Sídelní biskup svolává kněze své diecéze a spolu s nimi žehná oleje katechumenů, nemocných a křižmo (Křižmo, řec. χρῖμα, ve významu »pomazání, pomazaný«, též nazývané myrha či chrizma a v pravoslaví též myro (odtud myropomazání), je svěcený olej používaný v římskokatolické, řeckokatolické, pravoslavné, starokatolické i některých protestantských církvích. Z hlediska složení jde o směs olivového oleje a balzámu, případně dalších příměsí.). Večerní mše (missa vespertina in coena Domini) se slaví ve všech farních kostelech jako připomínka poslední Ježíšovy večeře, ustanovení eucharistie a ustanovení kněžské služby. Římský ritus umožňuje zařadit mytí nohou podle Ježíšova příkladu J 13, 5.

Při zpěvu Gloria večerní mše zvoní zvony a pak se odmlčí až do Gloria při Velikonoční vigilii. Zvony odlétají do Říma. Zapovězený zvuk zvonů a zvonku je nahrazen dřevěnými klepači nebo řehtačkami. Na konci mše se odnáší eucharistie mimo svatostánek na jiné vhodně upravené místo v kostele. Znázorňuje se tak odchod Ježíše z Večeřadla (místo konání Poslední večeře Páně, při které Ježíš Kristus pojedl s apoštoly velikonočního beránka před svým ukřižováním) do Getsemanské zahrady.

Tradiční jídlo

Ať už název Zeleného čtvrtku vznikl jakkoli, v tento den bylo zvykem vařit skutečně zelené jídlo. Především se vařily polévky z jarních bylin, které byly v tu dobu k dispozici – kopřivy, pampelišky, kerblík, petržel, zkrátka cokoli, co se v tu dobu urodilo. Později k tomu přibyl i špenát, kapusta nebo zelí. Pokrmy připravené ze zelených bylin a zeleniny měly zaručit zdraví po celý následující rok.

Pranostiky:

  • Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé.

  • Na Zelený čtvrtek hrachy zasívej, na Velký pátek se zemí nehýbej!